Časté dotazy

V této části naleznete odpovědi na nejčastěji kladené dotazy. Pokud mezi nimi nenajdete odpověď na Váš dotaz, obraťte se se na nás. Rádi Vám odpovíme.

Tel: +420 487 524 537
E-mail: lipea@lipea.cz

kontaktujte nás

 • Jakou barvu fasády vybrat?

  Je to velmi individuální, ale doporučujeme Vám skloubit odstín střešní krytiny, oken, dveří, příp. pokud již máte vybranou dlažbu / podlahovou keramiku, která bude použita u Vašeho domu. Vyzkoušejte například náš vizualizační program, kde si můžete vyzkoušet různé kombinace barev těchto jednotlivých prvků.

 • Má lícové zdivo izolační vlastnosti?

  Lícové zdivo je pouze estetická úprava fasády. Nemá tedy izolační vlastnosti, jen minimálně.

  Obkladové pásky R 686 sintra ardor calino/reference obkladové pásky/reference z cihliček/ cihlová fasáda/venkovní fasáda/moderní fasáda/lícové zdivo/fasádní pásky/bar z cihliček/www.lipea.cz/ LIPEA, s.r.o.

 • Je možné použít lícové cihly i v interiéru?

  Architektura cihly a lícového zdiva má své nezastupitelné místo i v interiéru. Zde jsou nejčastěji tyto materiály používány k obkladům stěn nebo krbů.

  Krb z lícových cihel/ LIPEA, s.r.o./ www.lipea.cz

 • Výhody cihelných materiálů.

  Materiály z pálené hlíny jsou velmi kvalitní, mají vysokou pevnost v tlaku, jsou mrazuvzdorné, stálobarevné, vydrží dlouhá desetiletí. Nepotřebují žádnou povrchovou úpravu – penetraci apod.

  Můžeme je dodat v široké škále odstínů, barev, povrchů a i v různých formátech. Váš dům, zahrada i velká administrativní stavba při použití těchto materiálů dostane nezaměnitelný charakter.

  Lícová cihla FB 1117 030 Rood gesinteld/ RD Čestlice/reference lícové cihly/ reference z cihliček/ cihlová fasáda/venkovní fasáda/moderní fasáda/ozdobné cihly/www.lipea.cz/ LIPEA, s.r.o.

 • Jak správně spárovat obklady z lícových pásků?

  Maltu určenou ke spárování rustikálních obkladových pásků nařeďte ca 3,75 litru na 30 kg přesně dle návodu. Spárovací hmota se do jednotlivých spár šíře 10-12 mm vpravuje ručně pomocí ocelové spárovačky. Přebytečná spárovací malta se poté odstraní a následně po vyspárování plochy se očistí pomocí košťátka.

  Hladké obkladové pásky ze spárovat celoplošně za pomocí speciální malty RSS. Množství záměsové vody ca 4l/25 kg. Pozor – je určena výhradně jen pro hladké pásky! Spárovanou plochu lehce navlhčete, ve spárách však nesmí zůstat louže vody. Poté připravený materiál pomocí stěrky z tvrdé gumy nanášíme v diagonálním směru. Plochu po nanesení materiálu necháme proschnout až do stavu, kdy se nelepí na prsty rukou. K očištění zaspárovaných ploch použijeme vždy pouze čistou vodu a vymývací soupravu. Více v techn.postupu.

  ! Nutné vždy dodržovat řádný technologický postup.

 • Čím nalepit obkladové pásky na rodinný dům?

  Malta k lepení cihelný pásků musí být flexibilní mrazuvzdorná a určená pro tento typ obkladu – musí být nevýkvětutvorná. My nabízíme speciální lepidlo, které je cenově dostupné a splňuje všechny potřebné vlastnosti pro cihelný obklad. Dodržujte spáru kolem 10-12mm, aby poté šel obklad dobře spárovat.

 • Zateplení domu - lze použít polystyren pod cihelný obklad?

  Zateplovací systém – minerální vata nebo fasádní polystyren lze pod cihelný obklad samozřejmě použít. Izolant musí být však řádné ukotvený, jelikož váha obkladových pásků se může vyšplhat až na ca 50 kg včetně lepidla i spárovací hmoty. Kotví se hmoždinkami s kovovým hrotem do zdiva – počet hmoždinek je ca 8 – 12 ks/ m2 – závisí na tloušťce obkladu. Nutné dodržet řádný technologický postup.

  Zateplovací systém - ukázka LIPEA

 • Jaký je rozdíl mezi lícovými cihlami a obkladovými pásky?

  Dům z lícových cihel – tzv. sendvičové zdivo. Tento systém zavěšené odvětrávané fasády je zděná konstrukce, jejíž lícová plocha je provedena vyzděním z lícových cihel. Založení takového zdiva má dva způsoby. První způsob je založení pomocí speciálního kotevního systému – pomocí tzv. kotvících nerezových lavicích – výhodou tohoto systému je možnost založit obvodový plášť v libovolné výškové úrovni. Druhým způsobem založení odvětrávané fasády je založení na základový pás. Jedná se o konstrukci, která je v převážné většině případů ve stejné výškové úrovni jako základy celého objektu. Velmi důležité je provedení vodorovné hydroizolace zabraňující vzlínání vody z podloží do zděné pohledové konstrukce.

  Dům z obkladových pásků – základem je připravit řádný podklad, který by měl být v jedné rovině, lze i pod něj samozřejmě použít zateplovací systém – fasádní polystyren nebo minerální vatu, musí být též řádně ukotven. Obkladové, cihelné pásky se lepí flexibilním mrazuvzdorným lepidlem a ke spárování se používá hmota, která se vtlačuje do jednotlivých spár skoro až do sucha, aby se lícová strana obkladových pásků neznečistila. Ručně se vpravuje do spár pomocí ocelové spárovačky. Přebytečná spárovací malta se poté odstraní a následně po vyspárování plochy se očistí pomocí košťátka.

  ! Důležité – vrchní hrana lícové cihly i obkladového pásků musí být vyspárována až k samotné hraně lícové strany materiálu, aby se na něm nedržela voda a sníh, aby za něj nezatékalo.

 • Jakou fasádu na dům, z čeho si udělat fasádu?

  Fasáda utváří charakter Vašeho domu. Plášť stavby by měl respektovat své okolí.

  V dnešní době je trh zasycen různými materiály na fasády. Dostupné jsou např. různé typy barev/ nátěrů dle jejich užitných vlastností, dřevěné i plastové obklady a samozřejmě i cihelné materiály. Cihelný obklad dá stavbě elegantní vzhled a nejlepší užitné vlastnosti – fasáda je stálobarevná, mrazuvzdorná a vydrží Vám dlouhá desetiletí. Náš sortiment nabízí širokou škálu odstínů, barev a různé povrchy. Konečný obklad domu z cihliček nebudete muset již nikdy měnit.

 • Jak se udržuje fasáda z cihliček?

  Obkladové pásky a lícové cihly jsou páleny z přírodních materiálů při 1200˚C. Jsou stálobarevné a nepotřebují žádnou další úpravu. Působením klimatických podmínek ( vítr, déšť, sníh) má fasáda z cihleček tzv. samočistící efekt. Pokud přeci jen budete chtít použít penetrační nátěr, nabízíme nanohydrofobizaci, která se aplikuje jednoduchým nástřikem. Zamezuje vlhkosti/ vsakování vody a ulpívání nečistot. Lze ji využít např. na komíny a ukončení zídek a plotových sloupků nebo na nejnamáhavější stěnu domu deštěm.

  LIPEA- ukázka plotu z lícových cihel K 435 carmesi mana

 • Kterou dlažbu na zahradu mám vybrat?

  Nejdříve se zaměřte, k jakému účelu má zahradní dlažba sloužit. Pokud potřebujete dlažbu pro pojezd autem, doporučujeme Vám naši mrazuvzdornou cihelnou dlažbu v tloušťce 45 mm, je pojízdná vozem do 3,5 tuny. Lze ji samozřejmě využít na chodníčky na zahradě, na terasy i vjezdy k domu. Váš dům i zahrada tím dostanou jedinečný a nezaměnitelný vzhled. V tl. 52 mm má dlažba nosnost do 12 tun při správně zhutněném podloží. Nabízíme Vám také podlahovou keramiku, která je v síle ca 12 mm. Kolem domu si můžete vytvářet z ní schůdky se zaoblenou hranou nebo můžete také použít pravoúhlé schodnice na schody do sklepa nebo např. jako dlažbu na balkon.

  Námi dodávané dlažby jsou páleny z přírodních materiálů, mají vysokou kvalitu, vysokou pevnost v tlaku, jsou samozřejmě mrazuvzdorné a stálobarevné. Je to typ materiálu tzv. klinker, který bývá i často označován i jako venkovní dlažba, zámková dlažba, klinker dlažba.

  LIPEA - ukázka cihelné dlažby CALAU 45/ www.lipea.cz

 • Vazba cihlové dlažby

  Způsob vazby můžete volit podle svého vkusu, ale zejména s ohledem na zatížení budované dlažby. Na běžné komunikace je například vhodná běhounová vazba. Pro cesty se stoupáním a více zatěžovaná místa, například vjezdy do garáží, se hodí třeba vazba rybí kost, která je velmi stabilní díky rovnoměrnému rozdělení délek spár.

  LIPEA - vazba cihlové dlažby/vazby dlažeb/ styl pokládky/ druh pokládky dlažby

Napište nám

Hledání v sortimentu