Lícové cihly a cihelná dlažba na rekonstrukci hřbitovní zdi v České Lípě

V rámci obnovy hřbitovního areálu v České Lípě bylo rozhodnuto i o zřízení nové hřbitovní zdi s kolumbáriem a klidovými lavičkami.

Jedná se o venkovní nekrytou stavbu, která musí vydržet mnoho let, a proto jsou k jejímu provedení vybrány prvotřídní stavební materiály – ostře pálené cihly a dlažba. Oba tyto materiály jsou z produkce firmy Vandersanden -závod Oberlausitz, kde se vyrábí na moderních zařízeních, umožňujících produkci minimálně nasákavých a naprosto mrazuvzdorných výrobků.

Cihly jsou ve formátu 240×115×71 mm s voštinovým děrováním, a jsou pohledové ze tří stran. Pro zřízení laviček i ohrazení cestiček jsou použity i cihly zaoblené v plném provedení. Tyto cihly jsou vhodné jak k obkladům fasád, tak i ke stavbám venkovním – zahradní zídky, venkovní krby, lavice a lavičky s předpokládanou dlouhodobou životností. Ke zhotovení těchto staveb je nutno dodržet správnou technologii zdění a také se musí použít správná zdicí a spárovací malta. Až do vyzrání se zdivo chrání před deštěm a prudkým slunečním svitem aby vyspárované zdivo získalo potřebnou pevnost a trvanlivost. Při správném postupu těchto prací nedochází k nežádoucím výkvětů.

Příjemným doplňkem cihlových staveb je i cihlová dlažba v podobném barevném provedení. Tato dlažba odolává povětrnostním vlivům a lze ji použít jako zde na pochozí cesty, ale i na pojezdové komunikace i pro lehčí nákladní automobily.

Zde byla použita dlažba ze stejného závodu jako jsou cihly – Vandersanden- Oberlausitz, ve formátu 240×118×52 mm. Za pozornost stojí zajímavá tzv. loktová vazba dlažby, kdy krajní dlaždice jsou do požadovaného tvaru nařezány pilou s diamantovým kotoučem. Nasákavost těchto dlaždic je opět minimální a pro jejich správné položení je třeba dodržet správný postup, především důkladné zhotovení a zhutnění podkladu a správné vyspárování jemnou drtí.

Díky dobrému nápadu architekta Miroslava Pavljuka z České Lípy a správnému řemeslnému zpracování firmou Kamenictví Jurek z Hrádku nad Nisou může být veřejnost s touto stavbou spokojena.

LIPEA - lícové cihly Buchholz/ cihelná dlažba Görlitz/hřbitov Česká Lípa/ www.lipea.czLIPEA - lícové cihly Buchholz/ cihelná dlažba Görlitz/hřbitov Česká Lípa/ www.lipea.czLIPEA - lícové cihly Buchholz/ cihelná dlažba Görlitz/hřbitov Česká Lípa/ www.lipea.cz

LIPEA - lícové cihly Buchholz/ cihelná dlažba Görlitz/hřbitov Česká Lípa/ www.lipea.czLIPEA - lícové cihly Buchholz/ cihelná dlažba Görlitz/hřbitov Česká Lípa/ www.lipea.czLIPEA - lícové cihly Buchholz/ cihelná dlažba Görlitz/hřbitov Česká Lípa/ www.lipea.cz

Vytvoření článku: 24.10.2018

Napište nám

Hledání v sortimentu