Výhody a nevýhody cihelné klinkerové dlažby ve srovnání s betonovou

Základem klinkerové dlažby je cihlářská hlína vypalovaná na 1100 ° C. Tento výrobní postup dává klinkerové dlažbě několikrát vyšší pevnost než má dlažba betonová. To tedy umožňuje používat klinkerovou dlažbu v nižších tloušťkách – již od 40 mm. Již dlažba od 45 mm /pevnost cca 200 MPa/ zcela postačuje pro pojezd osobními a lehčími nákladními auty. Pro pěší má výhodu vysoké protiskluznosti za suchého i mokrého provozu.

Další pozitivní vlastností je barevná stálost po celou dobu její životnosti, protože tato dlažba je probarvená v celém průřezu – ve hmotě – viz přiložený obrázek. Dlažba odolává i UV záření a je otěruvzdorná – nejvyšší třída A 3. Lze ji tedy kdykoli přeložit na jiné vhodné místo.

LIPEA - cihelné klinkerové dlažby

Samozřejmá je vysoká mrazuvzdornost FP 100 značí 100 zmrazovacích cyklů bez jakýchkoli změn a dále odolnost chemická – proti solím a slabým kyselinám.

Pro její barevnou variabilitu ji využívají architekti k vytvoření různých barevných ploch vhodných např. pro zřízení parkovišť nebo v zahradní architektuře.

V současné době se provádí barevně rozlišené parkoviště před MÚ v Orlové, které bude po dokončení ozdobou tohoto města.

Abych uvedl alespoň jednu tzv. „nevýhodu“ je to nevýznamně vyšší cena oproti betonu, která je ale více vyvážena uvedenými stavebně technickými a estetickými vlastnostmi.

LIPEA - cihelné klinkerové dlažby

Samotná montáž této dlažby není složitá a dá se provádět při dodržení stavebních zásad i svépomocí.

V současné době probíhá prodejní akce pro žádané dlažby ve formátu 200×100×40 mm – 48 ks/m2 viz výše. Týká se barevných odstínů – červená, červený melír a okrová. K dispozici je rovněž kompletní barevná řada ve formátu 200×100×45 mm.

LIPEA - Městský park Doksy, cihelná dlažba Görlitz

Vytvoření článku: 9.8.2018

Napište nám

Hledání v sortimentu