25 let činnosti firmy LIPEA na českém trhu

Lícová cihla JK 2420 020 Briljant Zwart/Masarykova univerzita informatiky a Ústavu výpočetní techniky CERIT, Brno/reference lícové cihly/ reference z cihliček/ cihlová fasáda/venkovní fasáda/moderní fasáda/lícové zdivo/Obkladové pásky R 480 NF 9 terreno liso Feldhaus Klinker/ OC Atrium, Hradec Králové/ reference obkladové pásky/ reference z cihliček/ cihlová fasáda/venkovní fasáda/moderní fasáda/lícové zdivo/www.lipea.cz/ LIPEALIPEA - Rezidence Sacre Coeur, Praha 5 - Smíchov, obkladové pásky R 691 NF 14 sintra perla/ www.lipea.czLícová cihla FB 1117 030 Rood gesinteld CRH Clay Solutions/ OCP Gemini, Praha - Pankrác/reference lícové cihly/ reference z cihliček/ cihlová fasáda/venkovní fasáda/moderní fasáda/ozdobné cihly/lícové zdivo/www.lipObkladový pásek R 763 DF 14 vascu perla/OBJEKT TRIANGLE, PRAHA 6/reference obkladové pásky/ reference z cihliček/fasáda z cihel/www.lipea.cz/ LIPEA, s.r.o.Lícová cihla Potsdam CRH Clay Solutions/ Obytný soubor Na Krutci, Praha/reference lícové cihly/ reference z cihliček/ cihlová fasáda/venkovní fasáda/moderní fasáda/ozdobné cihly/lícové zdivo/www.lipea.cz/ LIPEA

Podobně jako dost jiných firem jsme se původně chtěli věnovat jinému oboru, především prodeji originálních učebnic anglického jazyka. Protože jsme ale měli celoživotní zkušenost se stavebnictvím, brzy jsme poznali, že na českém trhu chybí opravdu kvalitní, především mrazuvzdorné výrobky na venkovní výstavbu fasád a dlažeb.

Začali jsme se tedy zajímat o výrobce takového zboží a začali jsme v sousedním Německu, kde po osvobození tehdejšího východního Německa od bývalého režimu došlo k významným investicím i do průmyslu stavebních hmot. Tak jsme se seznámili s majiteli nově založené továrny na klinkerové dlažby i cihly v Oberlausitz v Horní Lužici. Jejich výrobní program byl pro náš trh vítaný a z programu této továrny jsme dodávali značné množství obkladových cihel na rodinné domy i polyfunkční objekty např.na Futurum v Hradci Králové, fakultu architektury v Praze a letiště Brno – vše klasická červená lícovka v prvotřídní kvalitě. Ale i cihly v tmavých barvách si našly místo na trhu, např. černá cihla na sídlišti Krutec v Praze Vokovicích a na universitě CERIT v Brně.

Lícová cihla FB 1117 030 Rood gesinteld, VILA VARNSDORF/reference lícové cihly/ reference z cihliček/ interiér z cihel/ vinný sklep z cihel/ rustikální zdivo/www.lipea.cz/ LIPEA, s.r.o.LIPEA - Přírodovědecká fakulta - objekt C, Hradec Králové/ lícová cihla plná ČF 290x140x65mm/reference lícové cihly/ reference z cihliček/ cihlová fasáda/venkovní fasáda/ cihlový obklad/ www.lipea.czLIPEA - OC Futurum, Hradec Králové/ fasáda z lícového zdiva Buchholz/ lícové cihly na plot, fasádu, krb apod./ www.lipea.czLícová cihla Buchholz 10 děrovaná/ ČVUT, Praha/reference lícové cihly/ reference z cihliček/ cihlová fasáda/venkovní fasáda/moderní fasáda// www.lipea.cz/ LIPEA, s.r.o.

Další kapitolou je tzv. cihla ruční, vyráběná v Holandsku nebo Belgii, která je velice oblíbená zejména mezi soukromými stavebníky, z významných staveb lze uvést dvojčata Gemini v Praze na Pankráci.

Co se týče pálených cihelných dlažeb, ty si po jejich uvedení na trh získaly oblibu architektů i soukromých investorů a stavby z těchto dlažeb jsou esteticky nepřekonatelné a prakticky beze změn trvalé. Jedná se o materiál plně mrazuvzdorný a barevně stálý, s řadou barevných kombinací a výtvarných možností. Tato dlažba je probarvována ve hmotě s homogenním keramickým střepem. Tak byla tato dlažba ve větším množství dodána např. na Tesco v Praze Letňanech nebo na přehradní hráz Janov u Litvínova, jakož i na městský park v Doksech u Máchova jezera. Z nejnovějších realizací lze jmenovat menší náměstí v Orlové s barevnou trojkombinací, ale i s požadavkem na maximální zatížení. Tyto dlažby vynikají řadou různých formátů, takže je lze použít i na velmi zatěžované vozovky, zejména při pokládce na kant. Návody na jejich zhotovení i technické listy jsou samozřejmě k dispozici. Pro výběr požadované barevnosti existuje řada realizačních vyobrazení včetně originálních vzorků.

Při obkladech fasád i interiérů je v současnosti využíváno stále více obkladových pásků, buď tažených – klinkerových nebo pásků řezaných z tzv. ručních cihel. Výrobců těchto pásků je několik, nám se nejvíce osvědčila spolupráce s firmou Feldhaus Klinker z Německa pro pásky klinkerové a s firmou Vandersanden Belgie pro pásky řezané. Pásky klinkerové /tažené/ mají minimální nasákavost, jsou plně mrazuvzdorné a mají relativně nízkou hmotnost, takže jsou ideální pro obklady fasád se zateplovacím systémem. Jejich diverzifikace spočívá v široké škále barev, různých površích, formátech i v celkovém vzhledu.

Proti cihelnému obkladu je jejich zpracování jednodušší, materiálově i pracovně daleko levnější neboť zde odpadá potřeba nerezového kotvení jako je tomu u cihel při snížené pracnosti. Při použití identických rohových pásků je uskutečněná fasáda prakticky k nerozeznání od zdiva cihelného. Z větších realizací můžeme jmenovat např. Atrium v Hradci Králové – 6500 m2 speciální 3 odstínová nuance v oranžovo červených barvách, obytný komplex Triangle v Praze Střešovicích – pásky v krémové barvě se strukturou, obytný komplex Sacre Coeur v Praze Smíchov se světlými pásky a atypicky vyúhlenými rohy.

Pro výběr požadovaných pásků je k dispozici obsáhlý katalog s kompletním sortimentem, dále originální vzorky a návody na vlastní obkládání a zhotovení dilatací. Vývoj těchto pásků neustále pokračuje a sortiment je průběžně doplňován, výrobu lze uskutečnit dle požadavků architektů při použití konfigurátoru – vizualizačního programu, který je běžně dostupný na www.lipea.cz.

Pásky a cihly tzv. ruční, jsou vyráběny především v Holandsku a Belgii ražením do forem, jedním z největších výrobců je firma Vandersanden s několika výrobními závody. Tyto cihly jsou pohledově čtyřstranné a jsou vždy plné. Obkladové pásky i rohové pásky se z nich vyrábí řezem a jsou tedy barevně s cihlami identické.

Jejich povrch je podobný historicky vyráběným cihlám, je zvrásněný a opatřen různobarevnými písky. Jejich barevný rozsah je rovněž obdivuhodný, s rozsahem od světlých odstínů přes červené až po šedé a černé barvy. Lze je použít na obklady fasád i se zateplovací úpravou. Pro ilustraci jejich použití lze uvést např. objekt OCP Gemini Pankrác, kde bylo zabudováno cca 6000 m2 cihel. Velký zájem o tyto cihly a pásky je zejména u soukromých stavebníků rodinných domů, kterým se líbí jejich originální historizující vzhled. Tyto keramické materiály lze vzhledem k velice dobrým zkušenostem s jejich použitím jednoznačně doporučit.

Naší společnosti LIPEA se za 25 let její existence podařilo získat významný podíl na trhu pálených cihelných obkladů a dlažeb.

Naším cílem je další zlepšení této nabídky v souladu s posledním vývojem výrobců. Stále snažíme o zdokonalení komunikace a spolupráce s architekty, investory, stavebními firmami i s prodejci těchto specifických materiálů.

Proto chceme i nadále působit jako mezičlánek mezi cihlářskou výrobou a úkoly jednotlivých účastníků stavební činnosti. Jsme si vědomi, že při plnění takových úkolů musí mezi jednotlivými účastníky vzniknout vzájemně pozitivní vztah k jejich úspěšnému dokončení – řádnému předání stavby investorovi nebo stavebníkovi.

Článek vytvořil: Ing. Ludvík Hudrlík 24.2.2020

LIPEA - Zámek Maleč, cihlová dlažba Terra Roma Antica, rustikální hranoly - formát 204×50×65mm/cihlová dlažba/ www.lipea.czCihlová dlažba P 409 gala ferrum Feldhaus Klinker/ reference dlažby/venkovní terasy/venkovní dlažba/zámková dlažba/klinker dlažba/dlažby na náměstí/dlažba na parkoviště/www.lipea.cz/LIPEALIPEA - Malé náměstí Orlová-Lutyně, pálená cihlová dlažba Görlitz, Radeberg, Plauen/ dlažba na náměstí, parky, parkoviště, chodníky/ www.lipea.czCihlová dlažba Görlitz, Radeberg CRH Klinkier/Městský park Doksy, Máchův kraj/ reference dlažby/venkovní terasy/venkovní dlažba/zámková dlažba/klinker dlažba/ venkovní dlažby/www.lipea.cz/LIPEA, s.r.o.

Napište nám

Hledání v sortimentu